Kam noder ātrie kredīti?

Ātros kredītus drīkst izmantot šādos gadījumos:

  1. radušies neplānoti, ārkārtas izdevumi;
  2. plānotais mēneša kredītmaksājums sastāda 20 – 30 % no Tavas mēnešalgas;
  3. apmaksājot mēneša kredītmaksājumu un citus nepieciešamos tēriņus, ienākumu atlikums ļauj iekrāt neparedzētiem gadījumiem nākotnē;
  4. ātrais kredīts netiek ņemts, lai nomaksātu citu kredītu;
  5. ir zināma konkrēta vajadzība.

(avots – PTAC.gov.lv)

Esmu jau vairākkārt rakstījusi par biežo „apdedzināšanos”, kas sagaidījusi pārsteigto kredīta ņēmēju, ja nav bijuši ievēroti augšminētie nosacījumi. Tomēr realitāte liecina, ka cilvēki aizvien turpina, nepareizi rīkojoties, iekrist pašu sagatavotajās lamatās (gribu atgādināt, ka ātrie kredīti ir pilnīgi normāls aizņēmums, tikai jābūt disciplinētai pieejai pašiem savai finanšu sistēmai). Tādēļ vēlreiz atgādināšu iemeslus, kuri drīkst būt ātro kredītu iegādes cēloņi.

Drīkst ņemt ātro jeb distances kredītu šādos gadījumos:

  1. Radušies neplānoti ārkārtēji izdevumi.

Iemesli var būt visdažādākie: salūzis putekļusūcējs, nolauzts zobs, steidzams autoremonts (sevišķi, ja nav noformēta KASKO apdrošināšana, bet gadījums neatbilst arī obligātās civiltiesiskās atbildības (OCTA)apdrošināšanas polises iespējām). Ja nav izveidoti uzkrājumi, bet laika gaidīšanai (uzkrājuma izveidošanai) nepietiek, distances kredīts var būt viens no risinājumiem. Tādējādi ietaupām laiku, tomēr jāpārliecinās, vai domātie kredītmaksājumi nepārsniedz 20 – 30 % no mēnešalgas. Šie skaitļi atrodami daudzu distances kredītu devēju vietnēs, kā arī Patērētāju tiesību aizsardzības centra (PTAC) informatīvajos materiālos. Tāpēc otrs gadījums, kad atļauts ņemt kredītu, ir

  1. Plānotais mēneša kredītmaksājums nesastāda vairāk kā 20 – 30 % no mēnešalgas.

Lai dzīve saglabātu patīkamu noskaņu, ar kredīta palīdzību drīkst atļauties vairāk, kā līdz šim – atceroties, ka var nākties ieviest tautības režīmu. Šim nolūkam vispirms ir jāsaprot, cik daudz līdz šim tiek tērēts ikdienas izdevumiem, cik atlicināts izklaides pasākumiem, cik var iekrāt un cik daudz līdz ar to var atļauties tērēt nākotnē. Patiesībā šis solis ir jāsper vēl pirms kredīta plānošanas – jātiek skaidrībā, cik nopelnīts un cik iztērēts. Ir daudz dažādu instrumentu – budžeta veidošanas palīgu. Tādi ir Swedbank piedāvātais budžeta plānotājs (neizmantoju to, taču dažas atsauksmes liecina par plānotāja lietderību ), aplikācijas, lejuplādējamas telefonā (arīdzan neizmantoju, bet, lai nosauktu tikai dažas: iOS sistēmā: Pocket Expense Personal Finance, Money Planner Pro, Expense Keep) u.c. viedpalīgi. Taču var izmantot pavisam vienkāršu metodi – pierakstus piezīmju blociņā, mobilajā telefonā vai datorā.

  1. Aprēķinot visus mēneša izdevumus, var atļauties sākt veidot iekrājumus

Lai turpmāk izvairītos no ārkārtas gadījumiem, jāveido iekrājumi, kurus varēs izmantot neplānotiem pirkumiem (bet – nevis impulsīviem pirkumiem). Iesaka atlikt 10 % no katras mēneša vai algas izmaksas krājkontā vai vienkārši šo naudu netērēt (izvēlieties, kāds veids Tev būtu ērtāks).

  1. Tu nevēlies apmaksāt citu kredītu ar distances kredīta palīdzību.

Nekādā gadījumā neņem kredītu, lai apmaksātu kādu citu aizņēmumu – Tu iekļūsi neredzamā apburtajā lokā, no kura ir gandrīz neiespējami atbrīvoties.

  1. Aizņemties tikai konkrētai vajadzībai.

PTAC vietnē līdzās vairākiem citiem atgādinājumiem par to, kā pareizi veikt ātro kredītu noformēšanu un atmaksu, atrodams arī padoms un brīdinājums aizņemties tikai konkrētai vajadzībai. Tas nozīmē, ka Tev skaidri jāzina, kādam nolūkam aizņemies, nevis vienkārši iegādājies kredītu tāpēc, ka noteikumi ir ļoti izdevīgi. Bet tas vēl nav viss – aizņemties vajadzētu tikai tik, cik nepieciešams, nevis tik, cik Tev tiek piedāvāts. Es saprotu, cik viegli krist kārdinājumos, tāpēc novēlu – pasargā sevi!

Tags:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *